Fındık Fiyatları Sürünüyor 31.10.2016

fındık fiyatları sürünüyor

fındık fiyatları sürünüyor

Üretici fındık fiyatında şok üzerine şok yaşıyor. Serbest piyasada fındık fiyatı 8.5 liraya kadar düştü. 2016 yılına irtifa kaybıyla başlayan fındık adeta yere çakıldı. Yılbaşından önce 14-15 TL’den işlem gören fındık fiyatı yerlerde sürünüyor. Üretici hükümet tarafından atılacak somut bir adım bekliyor.

GTSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu, fındığın dolar bazında devlet tarafından korunması gerektiğini ifade ederek, aksi taktirde bir kumar oyunu olmaktan kurtulamayacağını belirtti.
Fındık fiyatındaki istikrarsız seyir, Giresun ekonomisini kilitledi. Fındık fiyatının serbest piyasada 8.5 liraya kadar düşmesi üreticiden esnafa, iş hayatından ekonomiye herkesi olumsuz yönde etkiliyor. Giresun Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Çakırmlikoğlu, fındıkta istikrarlı bir fiyat politikası uygulanması gerektiğini belirtti.

15 liradan 8.5 liraya kadar düşen fındık fiyatlarını değerlendiren Çakırmelikoğlu, fındığın ilimiz ekonomisi için son derece önemli bir tarım ürünü olduğunu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesinde kurulacak olan ‘Fındık Daire Başkanlığı’nın etkili ve yetkili olması gerektiğinin altını çizdi. Çakırmelikoğlu, dalgalı fındık fiyatının satıcı ve alıcı açısından faydalı bir durum olmadığını ifade ederek, “Biz fındık fiyatı ucuz veya pahalı olsun demiyoruz. Biz fındık fiyatında bir hükümet politikası ve istikrar olsun istiyoruz. Fındığımız dünyaya dolar bazında satılmaktadır. Hem alıcının hem satıcının dolara endeksli olması ve dolar üzerinden satış yapması gerekiyor. Bu vesileyle üreticimiz korunmuş olunur ve alivre satışının önüne geçilir. Herkes dolar çıksa da, düşse de, fındığın fiyatını bilir” dedi.

Comments
  1. 11 ay ago

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir