Cevizin Anavatanı Türkiye Olmasına Rağmen İthalata Ne Kadar Ödedi 2016

 Cevizin Anavatanı Türkiye Olmasına Rağmen İthalata Ne Kadar Ödedi

Cevizin Anavatanı Türkiye Olmasına Rağmen İthalata Ne Kadar Ödedi

Dünyanın dördüncü büyük ceviz üreticisi olan Türkiye’de bu yıl cevizi don vurdu. Mart ayında yaşanan don zararı, hasadı süren cevizde rekolteyi önemli ölçüde etkiledi. Ceviz rekoltesinin geçen yılın 25 ile 30 bin ton altında kalacağı tahmin edilirken, desteklemelerle son yıllarda hızla artan ceviz üretimi, 2004-2013 döneminde 126 bin tondan 212 bin tona çıksa da tüketimin artması nedeniyle ihtiyacı karşılayamıyor. Türkiye 46,8 milyon dolarlık ceviz ihracatı yaparken buna karşılık ceviz ithalatına ödediğimiz para 106 milyon dolar tutarında.

CEVİZ ÜRETİMİNİ DON VURDU, 30 BİN TON KAYIP VAR

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Mart ayında yaşanan don zararının fındık, kayısı ve elmada olduğu gibi hasadı süren cevizde de rekolteyi önemli ölçüde etkilediğini açıkladı. Ceviz rekoltenin geçen yılın 25-30 bin ton altında kalacağının tahmin edildiğini kaydeden Bayraktar, geçtiğimiz yıl 212 bin ton olan üretimin, bu yıl 185 bin tonlarda kalacağının tahmin edildiğini dile getirdi.

ÜRETİM ARTSA DA İHTİYACI KARŞILAMIYOR

Türkiye’nin ceviz üretimine ilişkin açıklama yapan Bayraktar, verilen desteklerle son yıllarda hızla artan ceviz üretiminin, ülkemizin iklimini sevmesine rağmen daha çok tohumla yetişmesi, arazi sınırına dikilmesi ve kapama ceviz bahçelerinin yeterince yaygınlaşmaması gibi nedenlerle 2004-2013 döneminde yüzde 68,3 artışla 126 bin tondan 212 bin tona çıksa da tüketimin artması nedeniyle ihtiyacı karşılayamadığını söyledi.

Comments
  1. 11 ay ago
  2. 11 ay ago

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir